poniedziałek, 27 grudnia 2010

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych

Prezydent B. Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Zmiany, które wejdą w życie już 1 stycznia 2011 r. zmiany przyniosą wielomiliardowe oszczędności. Przynajmniej tak twierdzi rząd :-)

O co dokładnie chodzi?
Nowelizacja zawiera m.in. podwyżkę podatku VAT w przypadku, gdy stosunek długu publicznego do PKB przekroczy magiczne 55 proc. Jeśli stanie się to już np. w przyszłym roku to - na mocy tej ustawy - w lipcu 2012 r. VAT wzrośnie o jeden punkt procentowy, a w kolejnym roku o jeszcze jeden. Później nastąpiłby stopniowy powrót do pierwotnej stawki VAT.


Rząd przy pomocy tzw. reguły wydatkowej chce ograniczyć wzrost niektórych wydatków państwa. Wydatki z budżetu państwa będą mogły rosnąć co rok nie więcej niż o 1 punkt procentowy ponad inflację. Dotyczyć ma to wydatków elastycznych, które nie są określone w ustawach oraz nowych wydatków sztywnych ( ich poziom określono w ustawach ).

Reguła wydatkowa nie będzie dotyczyć pieniędzy na sfinansowanie wypłat emerytalno-rentowych gwarantowanych przez państwo - dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS oraz Funduszu Emerytur Pomostowych.

Nowela zawiera też pakiet zmian w zarządzaniu długiem i płynnością środków publicznych. Wolne środki należące do jednostek sektora finansów publicznych będą lokowane na kontach resortu finansów, a nie w bankach ( ciekawe jaka jest różnica w oprocentowaniu? ) Obowiązek ten miał dotyczyć także Lasów Państwowych, bowiem resort finansów planował włączyć je do tego sektora. Jednak sejmowa komisja finansów publicznych - podczas prac nad ustawą na początku grudnia - wykreśliła ten przepis i Lasy zostaną poza sektorem finansów publicznych.

Rząd planował, że nowela przyniesie państwu ok. 19 mld zł oszczędności, ale po wykreśleniu z niej przepisów o Lasach, resort finansów oszacował, że będą one niższe o ok. 650-700 mln zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz