poniedziałek, 27 grudnia 2010

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych

Prezydent B. Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Zmiany, które wejdą w życie już 1 stycznia 2011 r. zmiany przyniosą wielomiliardowe oszczędności. Przynajmniej tak twierdzi rząd :-)

O co dokładnie chodzi?
Nowelizacja zawiera m.in. podwyżkę podatku VAT w przypadku, gdy stosunek długu publicznego do PKB przekroczy magiczne 55 proc. Jeśli stanie się to już np. w przyszłym roku to - na mocy tej ustawy - w lipcu 2012 r. VAT wzrośnie o jeden punkt procentowy, a w kolejnym roku o jeszcze jeden. Później nastąpiłby stopniowy powrót do pierwotnej stawki VAT.


Rząd przy pomocy tzw. reguły wydatkowej chce ograniczyć wzrost niektórych wydatków państwa. Wydatki z budżetu państwa będą mogły rosnąć co rok nie więcej niż o 1 punkt procentowy ponad inflację. Dotyczyć ma to wydatków elastycznych, które nie są określone w ustawach oraz nowych wydatków sztywnych ( ich poziom określono w ustawach ).

Reguła wydatkowa nie będzie dotyczyć pieniędzy na sfinansowanie wypłat emerytalno-rentowych gwarantowanych przez państwo - dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS oraz Funduszu Emerytur Pomostowych.

Nowela zawiera też pakiet zmian w zarządzaniu długiem i płynnością środków publicznych. Wolne środki należące do jednostek sektora finansów publicznych będą lokowane na kontach resortu finansów, a nie w bankach ( ciekawe jaka jest różnica w oprocentowaniu? ) Obowiązek ten miał dotyczyć także Lasów Państwowych, bowiem resort finansów planował włączyć je do tego sektora. Jednak sejmowa komisja finansów publicznych - podczas prac nad ustawą na początku grudnia - wykreśliła ten przepis i Lasy zostaną poza sektorem finansów publicznych.

Rząd planował, że nowela przyniesie państwu ok. 19 mld zł oszczędności, ale po wykreśleniu z niej przepisów o Lasach, resort finansów oszacował, że będą one niższe o ok. 650-700 mln zł.

środa, 22 grudnia 2010

"Marzenia się spełniają"

Pewnie każdy z nas czasami w kalendarzu zapisuje różne daty przypominające o ważnych wydarzeniach, albo jakieś cele najczęściej krótkoterminowe. To co może się wydarzyć za tydzień lub dwa, to gdzie mamy się udać za kilka dni o konkretnej porze - różne rzeczy zapisujemy głównie po to, by o nich nie zapomnieć.

Nieliczni wpisują do kalendarza cele ważne i życiowe, nawet te długoterminowe. Niewielu z nas tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, że czasami zupełnie nieświadomie zapisuje marzenia. Bo czy można świadomie zapisywać marzenia? Czy to w ogólne możliwe- skonstruowanie własnej listy marzeń? Przewaga z nas jest przekonana, że marzenia się nie spełniają, że to zaledwie wymysł naszej wyobraźni, wydumany obrazek z dzieciństwa. Pytanie jednak brzmi- dlaczego tak wielu osobom udało się spełnić marzenia z dawnych lat? Niektórzy zamienili marzenia na cele, które zostały wprowadzone w działanie.Usilne dążenie w kierunku marzeń sprawia, że w końcu one się spełniają. Ilu z Was w dzieciństwie wyobrażało sobie by w przyszłości zostać lekarzem, piosenkarzem, czy też pisarzem? A czy ktoś z Was marzył może o tym, aby za kilka lat zostać rentierem? Może niektórzy wpisali na listę marzeń hasło - "za kilka lat zostanę rentierem". Zanotowana myśl automatycznie staje się celem. To co zapisane wprowadzamy powoli w działanie, co po latach nabiera najczęściej realnego kształtu. I choć wydaje się to nam nieprawdopodobne to najczęściej tak się właśnie dzieje.Gdyby tak przeprowadzić krótką sondę i zapytać na ulicy przechodniów- czy ich zdaniem marzenia się spełniają i czy zapisują marzenia? Jak myślicie jakie by były odpowiedzi?



Niestety zbyt rzadko wierzymy w to, że coś co sobie zaplanujemy zwyczajnie może się spełnić. Brian Tracy podczas ostatniego seminarium zachęcał licznie zgromadzonych współpracowników Novision do stworzenia własnej listy marzeń. Wystarczy wypisać na kartce marzenia, które podświadomie automatycznie zamieniają się w cel. Coś co wbrew pozorom wydaje nam się niewyobrażalne do zrealizowania może okazać się całkiem realne. Czasami słyszymy, że marzenia się spełniają, bo wystarczy tylko mocno chcieć i zrobić wszystko by właśnie one się zrealizowały. Podczas seminarium z Brianem Tracy zrozumiałam, że to wszystko może być bardzo realne. Z perspektywy czasu dochodzę do wniosku, że teorie, które przytoczyłam powyżej utkwiły dość mocno w mojej pamięci. Myślę, że każdy z Was powinien skorzystać i wdrożyć w życie choć jedną ze wskazówek, jakie podał nam autorytet w świecie biznesu. Jestem przekonana, że Ci, którzy uczestniczyli bezpośrednio w szkoleniu Briana Tracy, automatycznie już zdążyli przenieść niektóre z porad w działanie. Życzę Wam powodzenia w drodze do SUKCESU...



Zapraszam do lektury.



http://www.grandblog.pl/konferencja_szkolenie,57,marzenia_sie_spelniaja,58.html

--
Stopka

"Marzenia się spełniają"

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Świadomość finansowa - oby nie była obca dla Ciebie

Często spotykamy osoby, które nie martwią się o swoje źródło dochodu i niezależnie od tego, co w danej chwili robią, pieniądze płyną do nich z różnych źródeł. Podążymy zatem tym tropem.

Problem, jaki należy poruszyć jest niska świadomość finansowa wśród ludzi. Wiele osób kompletnie nie potrafi posługiwać się swoimi pieniędzmi, dlatego cały czas harują po kilkanaście godzin dziennie. Dzięki tym ciężko przepracowanym godzinom, mogą utrzymać dom i rodzinę. Jednym słowem, jakoś żyją. Przepraszam bardzo... egzystują. Życiem tego nazwać nie można (pomijam tutaj wszelkie aspekty wyznaniowe). Powiedzmy sobie otwarcie, że w przypadku, gdy dana osoba żyje od wypłaty do wypłaty, ogranicza swoją konsumpcję na rzecz najbardziej potrzebnych towarów i nie jest w stanie sobie pozwolić na odrobinę luksusu w postaci kawy, w restauracji o podróżowaniu nie wspominając - to jest to tylko egzystencja.



Życiem zaś możemy nazwać, czas w którym robimy to co kochamy oraz mamy środki na konsumpcję i poznawanie świata. Jednym słowem jesteśmy niezależni finansowo, jesteśmy wolni!



To jakie jest nasze społeczeństwo, każdy widzi i wie. Wystarczy rozejrzeć się wokół nas a już widzimy osoby, które mimo wielu lat życia, nigdy nie były za granicą... ba, obce im nawet Morze Bałtyckie i polskie góry! Więcej aspektów nędzy i ubóstwa pomijam.



Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?



Przede wszystkim niska świadomość finansowa społeczeństwa! Jeżeli ktoś chce poznać tajniki chemii, studiuje chemię, jeżeli kogoś interesuje robotyka rozwija swoje techniczne zdolności. Gdy rodzice chcą, by dziecko rozwijało się pod kątem matematycznym, nie poślą go do klasy z rozszerzeniem języka angielskiego.



Potakujesz i przyznajesz mi racje. Wszystko to wydaje się być proste i zrozumiałe, zatem dlaczego nie rozwijasz swoich umiejętności posługiwaniem się pieniędzmi! Przecież milion złotych, to nie jest coś nieosiągalnego, coś ze sfery fantastycznej!



Czasami wystarczy zainwestować kilka złotych w dobrego ebooka np. "Bogać się kiedy śpisz", przeczytać go i ZACZĄĆ DZIAŁAĆ! Wprowadzać zmiany w swoje życie, korzystać z rad, za które zapłaciliśmy lub otrzymaliśmy za darmo.



W innym wypadku, czeka Cię, to co dotyczy wysokiego odsetka ludzi żyjących w... przepraszam, egzystujących. Może zbytnio przesadziłem ale jeżeli się za siebie nie weźmiesz, to zostaniesz niewolnikiem swojego życia. Będzie Cię stać na nowy telewizor, wyjazd do Egiptu ale tylko wtedy, gdy będziesz pracował. W momencie zaprzestania pracy, skończy się Twoje źródło dochodu a chodzi o to, by być człowiekiem wolnym, który nie martwi się o swoje źródła pieniędzy, bo osiąga dochód niezależnie od tego, czy pisze artykuł, siedzi w biurze czy też wypoczywa na Dominikanie.

--
Stopka

Kontroluj moje postępy w drodze do miliona:

http://www.milionzlotych.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Oszczędzanie a wolność finansowa

Czym jest oszczędzanie? Czy dobrze oszczędzamy? A więc o oszczędzaniu słów kilka.

Ileż to razy zaczęliśmy odkładać pewne sumy na nowy telewizor, pianino, wakacje czy mnóstwo innych rzeczy. Zazwyczaj zaczynaliśmy kilka miesięcy przed wyznaczonym czasem i gdy uzbieraliśmy określoną kwotę, przychodził moment zakupu. Jak wiec łatwo zauważyć, oszczędzanie to rezygnowanie z konsumpcji w chwili obecnej, na rzecz większej konsumpcji w późniejszym okresie.


Wydaje się nam, że nasze postępowanie jest logiczne. Chcemy kupić nowy telefon komórkowy, rezygnujemy z kilku wyjść do teatru i kupujemy. Niestety! Jest to błąd mentalny. W ten sposób postępują osoby z mentalnością biedaka, które mimo niskich dochodów jeszcze bardziej ograniczają swoją konsumpcję, by móc dokonać jednorazowej większej konsumpcji. Skutkiem tego jest posiadanie kolejnych przedmiotów, które nie przynoszą nam dodatkowych wpływów a wręcz na odwrót musimy płacić za ich korzystanie (np. telewizor, samochód czy odtwarzacz MP3).


Osoba z mentalnością bogacza, rezygnuje z konsumpcji dzisiejszej na rzecz zdobycia nowego źródła dochodów. Mówiąc krótko oszczędza, by inwestować! Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że odsetki na zwykłej lokacie od kwoty, jaką jest milion złotych wynoszą aż 5 000zł miesięcznie!


Co zatem robić? Najprościej mówiąc, zacząć oszczędzać i inwestować! Zapewne słyszałeś, o słynnej regule 10%, według której powinieneś z każdego dochodu jaki osiągnąłeś, odkładać 10% na niezależność finansową. Zatem dość czytania i słuchania, do dzieła!

--
Stopka

Kontroluj moje postępy w drodze do miliona: http://www.milionzlotych.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

20 dobrych praktyk zarządzania pieniędzmi

Autorem artykułu jest Robert Kajzer


Chciałbym Ci zbiorczo pokazać dobre praktyki zarządzania pieniędzmi i zawierania transakcji, które przybliżą Cię do osiągnięcia sukcesu na giełdzie. Nie musisz do wszystkich książkowo się stosować. Możesz modyfikować je według własnego uznania. Ważne żeby robić to mądrze, z głową i z zachowaniem zdrowego rozsądku.
1. Inwestuj zgodnie z trendem. Zawsze kieruj się trendem znajdującym się w dłuższej perspektywie od Twojej perspektywy inwestowania. Jeśli decydujesz się zainwestować środki na kilka miesięcy, patrz, w którą stronę podążają ceny na wykresie rocznym.
2. Kupuj na korektach. Podczas trendu wzrostowego na zniżkach, a podczas trendu spadkowego na wzrostach.
3. Ucinaj straty i pozwól zyskom rosnąć.
4. Stosuj stop lossy w celu automatycznego ucinania strat i minimalizowania ryzyka.
5. Inwestuj według wcześniej opracowanego planu.
6. Ciągle pracuj nad swoim planem. Zmieniaj go wraz ze zmieniającym się otoczeniem.
7. Zasady są po to, żeby je… stosować. Inwestuj zgodnie z zasadami zarządzania pieniędzmi.
8. Stosuj dywersyfikację, ale zachowaj umiar i zdrowy rozsadek.
9. Wchodź na rynek tylko wtedy, gdy relacja zysku do ryzyka wynosi minimum 3 : 1.
10. Powiększając swoją pozycję, pamiętaj:
a) Każda kolejna partia zakupów powinna mieć mniejszą wartość od poprzedniej.
b) Dostosuj linie obrony do progu zyskowności.
c) Powiększaj tylko pozycje, które przynoszą Ci zyski.
d) Nigdy nie powiększaj stratnych pozycji. Nie przyśpieszaj swojej egzekucji. Powinieneś od takich pozycji uciekać.
11. Ucz się na swoich błędach. Tylko człowiek głupi popełnia wciąż te same błędy.
12. Zamykaj w pierwszej kolejności pozycje przynoszące straty. Dopiero potem zajmuj się pozycjami przynoszącymi zyski.
13. Nie słuchaj „doradców”. Najlepiej podejmuj decyzje z daleka od rynku, od wszelkich notowań i analityków, którzy nie zarobili złamanego grosza na giełdzie.
14. Analizę zaczynaj od perspektywy długoterminowej i schodź na coraz krótsze perspektywy inwestowania aż do Twojej.
15. Stosuj krótkoterminowe wykresy do precyzyjnego wejścia i wyjścia z rynku.
16. Najpierw naucz się inwestować długoterminowo, a potem krótkoterminowo. W krótkoterminowym inwestowaniu musisz dużo szybciej podejmować trafne decyzje. Jeśli nie będzie umiał tego zrobić w długoterminowym inwestowaniu, to jak chcesz inwestować w krótkim terminie, gdzie podobne decyzje musisz podejmować natychmiast bez zastanowienia?
17. Nie sugeruj się prasą ani programami ekonomicznymi w TV podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych.
18. Jesteś mniejszością. Uważaj na zachowania tłumu.
19. Ciągle ucz się i doskonal swoje umiejętności. Analizę techniczną będziesz dobrze wykorzystywał dopiero, gdy nabierzesz doświadczenia.
20. Ujmuj rzeczy prosto. Nie wszystko, co skomplikowane, jest lepsze. Nie przesadzaj z mnogością stosowanych metod i technik analizy. Czasem zastosowanie 2 technik jest skuteczniejsze niż zastosowanie 20.
---
Robert Kajzer- Specjalista ds. Inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych
Grow and Go - darmowy kurs poświęcony Papierom Wartościowym
ABC Inwestowania – porady dotyczące inwestowania na giełdzie
Forum Klubu Inwestorów – porozmawiaj z innymi inwestorami o inwestowaniu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

W co inwestować niewielkie kwoty?

Autorem artykułu jest Michał Rybicki


Zapewne wielu z Was posiada wolną gotówkę, większą lub mniejszą kwotę. Część osób postanowi wydać te pieniędze na coś „extra”, pozostali będą się zastanawiać, gdzie je najlepiej ulokować, aby przyniosły jakikolwiek zysk. Właśnie do tej drugiej grupy jest adresowany dzisiejszy artykuł.
Przedstawiam kilka sposóbów na powiększenie kapitału. Oczywiście mam na myśli niskie kwoty, czyli w przedziale 500-2000zł.

Czy warto inwestować niskie kwoty pieniężne?

Oczywiście. Warto inwestować i odkładać nawet najmniejsze sumy.

Zgodzę się również z osobami, które twierdzą, że tak niskie kwoty lepiej przeznaczyć na inwestycje we własną osobę (książki, prawo jazdy, kurs językowy, itp.). Taka inwestycja ma niewątpliwie ogromne zalety, ale sądzę, że warto rozważyć również możliwości powiększenia niewielkiego kapitału.
Co zyskasz inwestując niewielkie kwoty
Doświadczenie – inwestując pieniądze nabywamy niezbędnego doświadczenia i obracanie większymi kwotami w przyszłości staje się łatwiejsze.
Radość z otrzymanych odsetek – pierwsze zyski potrafią przynieść sporo radości, co jeszcze bardziej motywuje nas do dalszego działania.
Motywację do oszczędzania - zgodzisz się pewnie ze mną, że powiększająca się suma pieniędzy na koncie to interesujący widok. Włącza nam się wtedy w głowie zielone światło na inwestycje i szukamy nowych rozwiązań. Jesteśmy w stanie odkładać jeszcze więcej gotówki, tak żeby cała kwota stale się powiększała.
Sposoby na inwestowanie
Pożyczki społecznościowe – załóżmy, że postanowiłeś zostać inwestorem na rynku social lending. Wyszukujesz aukcje użytkowników poszukujących gotówki i składasz swoją ofertę. Osoby, które potrzebują gotówki proponują często bardzo wysokie oprocentowanie dochodzące nawet do kilkudziesięciu procent. Wtedy wkraczasz do akcji i zaczynasz inwestować (pożyczać) swoje pieniądze. Przeczytaj o tym więcej w osobnym wpisie – link.
Sprzedaż na allegro – na pewno jeden z lepszych i najbardziej zyskownych sposobów na powiększenie niewielkiego kapitału. Najtrudniejszym zadaniem jest odnalezienie właściwego produktu i hurtowni, tak aby kupić tanio, a potem odsprzedać z dużą marżą. Niedawno wspominałem o podróbkach iPhone’a – przeczytaj tutaj. Niewątpliwie są to produkty, które w coraz większym stopniu zalewają nasz rynek i stają się coraz bardziej popularne. To tylko przykład.
Strona internetowa – to już bardziej ryzykowne przedsięwzięcie. Mimo wszystko dobra strona internetowa ma ogromny potencjał dochodowy. Zyski można czerpać z wielu źródeł, ale to już może dyskusja na osobny temat. Z mojej strony widzę to tak: jeśli masz pomysł na witrynę internetową, który jest unikalny i konkurencja nie jest zbyt wielka – działaj! W innym przypadku będzie po prostu trudniej się wybić i odnieść sukces.
Lokaty, fundusze, obligacje – są to najmniej ryzykowne formy inwestowania, ale również przynoszące najmniejszy zysk. Ile dokładnie zarobimy można bardzo łatwo obliczyć. Załóżmy, że inwestujemy 1000zł na lokatę 6% i chcemy dowiedzieć się, ile zarobimy po roku przy kwartalnej kapitalizacji odsetek. Wzór: FV=1000(1 + 6/4) do potęgi 4. Na koniec roku otrzymamy 1061zł (5zł miesięcznie). Po dwóch latach 1126zł (FV=1000(1 + 6/4) do potęgi 8). Jak widać potencjalny zysk nie jest wysoki, dlatego świetnie pasuje tutaj przysłowie „Nie ma zysku bez ryzyka”.
Rachunek oszczędnościowy - to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą zamrażać swoich środków pieniężnych na określony czas. Jest to niewątpliwie świetna alternatywa dla lokaty bankowej. Jego największe zalety to: codzienne naliczanie odsetek (przy określonej kwocie umożliwia to ominięcie podatku Belki), wpłacasz i wypłacasz kiedy chcesz, bez utraty odsetek, w większości przypadków założenie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego jest bezpłatne. Kolejną zaletą jest możliwość założenia wielu rachunków oszczędnościowych w ramach jednego konta. Według mnie zdecydowanie warto posiadać rachunek oszczędnościowy. Zdeponowana przez nas kwota stale będzie się powiększać, a dodatkowo możemy wpłacać, co jakiś czas określoną kwotę i wtedy na naszą korzyść działa tzw. procent składany.

Oczywiście są inne formy inwestowania, można np. inwestować w akcje. Ale w tym wypadku chyba zdecydowana większość inwestorów zgodzi się, że nie warto lokować na giełdzie tak małych kwot.

To wszystko. Pamiętaj: pieniądz rodzi pieniądz.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 21 grudnia 2010

Rzuć palenie!

Jak zostać rentierem?

Autorem artykułu jest Paweł


W dzisiejszym artykule chciałbym pokazać Ci, że możliwe jest osiągnięcie stanu rentierstwa. Nawet jeśli niewiele zarabiasz, możesz tak pokierować swoją sytuacją finansową, żeby w wieku przedemerytalnym zrezygnować z pracy i utrzymywać się z odsetek.
W dzisiejszym artykule chciałbym pokazać Ci, że możliwe jest osiągnięcie stanu rentierstwa. Nawet jeśli niewiele zarabiasz, możesz tak pokierować swoją sytuacją finansową, żeby w wieku przedemerytalnym zrezygnować z pracy i utrzymywać się z odsetek.

Daleki jestem od obiecywania niestworzonych rzeczy, dlatego w swoich obliczeniach przyjmuję 3% roczną stopę procentową - według której obliczana będzie wielkość odsetek od Twoich oszczędności. Zdaję sobie również sprawę z tego, że z roku na rok inflacja zmniejsza siłę nabywczą naszych pieniędzy, dlatego roczna stopa procentowa w moich obliczeniach oznacza premię ponad aktualną roczną stopą inflacji. Oznacza to że w przypadku, gdy inflacja będzie wynosiła 2%, zakładam że zainwestujesz pieniądze na 5% w skali roku. Gdyby inflacja wyniosła 4% musisz zainwestować na 7% w skali roku. Uwzględniam też stały podatek Belki w wysokości 19%.

Moje obliczenia pokazują jak działa mechanizm procentu składanego i jaka siła w tym drzemie.

Masz 26 lat. Palisz codziennie dwie paczki papierosów. Kosztuje Cię to 20 zł na dzień. Postanawiasz rzucić nałóg i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na emeryturę. Jak wyglądają Twoje finanse? Zakładam kapitalizację miesięczną odsetek. Po pierwszym miesiącu masz zaoszczędzone 601,57 zł. Po pierwszym roku masz na koncie 7423,8 zł. Po 10 latach masz na koncie 100 911,28. Po 20 latach 287 727,85 zł. Po 30 latach 608 622,12 zł. Masz 56 lat i rentę z tytułu odsetek w wysokości 102,69 zł dziennie. Miesięcznie daje to 3080,7 zł dodatkowej emerytury.

Obliczenia te wykonałem na podstawie arkusza kalkulacyjnego "Proste zestawienie finansowe”, który otrzymacie za darmo w piątej lekcji kursu osiągania niezależności finansowej. Wystarczy zapisać się na darmowy kurs osiągania dostępny na mojej stronie.

Mam nadzieję że zachęciłem was do oszczędzania. Albo chociaż do rzucenia palenia

Pozdrawiam

Paweł Dobrzyński
www.teoria-inwestowania.pl

---
www.teoria-inwestowania.pl - pomnażanie i inwestowanie pieniędzy w praktyce..

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Czas na zmiany


Dobiega koniec pracy jako... stróż zaplecza budowlanego. Pozostały dwie noce. Trwało to półtora roku. Praca lekka, łatwa i przyjemna, lecz teraz przychodzi czas nowych wyzwań. Okres, gdzie trzeba ustalić konkretny plan na życie. Wziąść w ryzy swoje oszczędności i rozpocząć interesującą przygodę z inwestowaniem. Tak, by stać się wolnym finansowo.
Od roku działam na GPW z pozytywnym wynikiem. Mimo, że dotychczas bardziej opierałem się na intuicji, pomocy innych blogerów wyszedłem na plus. Teraz chcę poświęcić się temu na poważnie. Czy wyniki będą lepsze? Jestem dobrej myśli. Posiadam też kilka złotych monet. Jakie? Zapraszam do obejrzenia portfela.